Miastoczytanie to 6 odcinków rozmów o książkach poświęconych architekturze, miastu, społecznym konsekwencjom projektowania przestrzeni. Rozmowy prowadzone z ich autorami/autorkami, krytykami, badaczami i historykami nagrane zostały w księgarni Fundacji Bęc Zmiana, znanej i cenionej za precyzyjny wybór oferowanych książek, jednej z najmniejszych księgarni w Warszawie (jedynie niecałe 16 m2). Rozmowy prowadzone są przez Bognę Świątkowską i Łukasza Harata (urbanista i socjolog, prowadzący cykl rozmów dostępnych na platformie youtube.com realizowanych przez kolektyw miejski Fundację Antyrama).
Cykl Miastoczytanie ma charakter popularyzatorski, zachęca do pogłębiania wiedzy dotyczącej spraw miejskich, rozumianych także jako tworzenie przestrzeni demokratycznej i otwartej, włączającej i opartej na progresywnych ideach wrażliwych na najistotniejsze wyzwania przyszłości związane z ekologią, ekonomią, zjawiskami społecznymi, dlatego z kolejnymi rozmówczyniami i rozmówcami poruszane były kwestie związane z tą problematyką, a punktem odniesienia były publikacje dostępne na rynku wydawniczym.
W kolejnych odcinkach gościli:
Jarosław Trybuś – Historyk sztuki, krytyk architektury, wykładowca. Wicedyrektor Muzeum Warszawy ds. merytorycznych. Autor licznych publikacji poświęconych architekturze, szczególnie warszawskiej, współzałożyciel fundacji Centrum Architektury. Laureat licznych nagród, w tym Złotego Lwa z XI Biennale Architektury w Wenecji oraz Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok.
KWARTALNIK RZUT
Milena Trzcińska – architektka, urbanistka, badaczka. Współzałożycielka i redaktorka Kwartalnika Architektonicznego RZUT. Współpracuje z pracownią BBGK Architekci. Prowadzi zajęcia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, a już za chwilę sama zacznie się tam uczyć w ramach studiów doktoranckich.
Łukasz Stępnik – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie obecnie prowadzi zajęcia z projektowania. Praktykę zawodową zdobywał w Zurychu, obecnie współtworzy zespół pracowni JEMS Architekci. Oprócz tego zajmuje się pisaniem i tłumaczeniem tekstów dotyczących szeroko pojętej teorii przestrzeni. Szczególnie zafascynowany relacjami architektury, prawa i biologii.
Agnieszka Rasmus-Zgorzelska – Absolwentka anglistyki na UW i podyplomowej urbanistyki na WA PW; studiowała także na wydziale studiów międzykulturowych na Warwick University w UK. Współtwórczyni, członkini zarządu i wydawczyni w Fundacji Centrum Architektury (www.centrumarchitektury.org ). Tłumaczka książek o architekturze, autorka tekstów, dziennikarka i redaktorka publikacji książkowych i prasowych. Kuratorka wystaw architektonicznych i wydarzeń na styku architektury i innych dziedzin, zwłaszcza teatru i muzyki. Interesuje się teorią przekładu jako procesu komunikacji międzykulturowej. Współtwórczyni Radia Architektura.
Marta Leśniakowska – Profesor w Instytucie Sztuki PAN. Zajmuje się historią, teorią i krytyką sztuki, metodologią historii sztuki oraz architekturą i fotografią XIX-XXI wieku. Od 2008 r. kierownik Studium Doktoranckiego w IS PAN. Członek Komisji Ochrony Dziedzictwa Architektonicznego przy Stołecznym Konserwatorze Zabytków, Rady Programowej Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”, Zarządu Fundacji „Profile”, Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Stowarzyszenia „Liber Pro Arte”, Rady ds zabytkowego kampusu Szkoły Głównej Handlowej przy JM Rektorze SGH. Profesor wizytujący w IHS UW.
Błażej Brzostek – Historyk, badacz historii społecznej i dziejów miast, wydał między innymi książki o życiu robotników warszawskich w latach stalinizmu (Robotnicy Warszawy. Konflikty codzienne, 2002), o przestrzeni publicznej stolicy w epoce Gomułki (Za progiem, 2008), o paralelnej historii Bukaresztu i Warszawy (Paryże Innej Europy, 2015). Mieszka na Żoliborzu, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim i w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki. Najnowsza publikacja Brzostka Wstecz. Historia Warszawy do początku została wydana przez Muzeum Warszawy.
Joanna Erbel – Socjolożka, działaczka miejska, ekspertka do spraw mieszkaniowych. Założycielka Fundacji Blisko zajmującej się wspieraniem aktywności lokalnych i tworzeniem wiedzy na temat innowacji mieszkaniowych. Koordynowała prace nad przygotowaniem polityki mieszkaniowej i programu Mieszkania2030 dla m.st. Warszawy. W latach 2017-2020 zajmowała się tematem innowacji mieszkaniowych w PFR Nieruchomości. Członkini grupy eksperckiej Laboratorium Rynku Najmu oraz CoopTech Hub w CIC Warsaw. Autorka książki Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej.
Cykl Miastoczytanie odcinki 1-6 został sfinansowany ze środków m.st Warszawy otrzymanych w ramach Programu Mobilni w Kulturze 2021