Przestrzenie publiczne wokół instytucji kultury tworzą miejsca spotkań, ale mają też zdolność – nie zawsze w pełni wykorzystywaną – budowania koalicji na rzecz równościowych, dobrze zaprojektowanych, wrażliwych na potrzeby wszystkich użytkowników, przestrzeni społecznych. Mogą umożliwiać codzienny kontakt ze sztuką i kulturą odbiorcom o zróżnicowanych gustach i kompetencjach – co jest istotne zwłaszcza w czasie pandemii. Mogą również być miejscami bezinteresownej wymiany, wzajemnych inspiracji, oddolnych inicjatyw, a tym samym – ostoją wartości demokratycznych, wpływając pozytywnie na społeczną inkluzję, a w końcu na znaczenie i popularność instytucji.
W ramach projektu Powiększenie badaliśmy w tym roku „powiększający” potencjał placów przed instytucjami kultury na Mazowszu, które poprosiliśmy o wypełnienie ankiet analizujących stan otaczających je przestrzeni.
Przeprowadziliśmy także dwa warsztaty – w lipcu z architektami/tkami w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu we współpracy z Survivalem Budowlanym SPOT i we wrześniu w ramach Konwentu Animatorów Kultury w Siedlcach z osobami pracującymi w instytucjach kultury.
Powiększenie opiera się na wiedzy, doświadczeniach oraz rekomendacjach projektu Place do odzyskania realizowanego w Warszawie w latach 2017-2019 przez fundacje Puszka i Bęc Zmiana. Powiększenie jest realizowane w ramach programu „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego – 2021” realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
Więcej na stronie projektu: https://beczmiana.pl/powiekszenie/
Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego