Obecna siedziba Teatru Komuna Warszawa, to dawna socmodernistyczna szkoła podstawowa – po niewielkich, niskokosztowych adaptacjach jest jedną z ważniejszych scen stolicy oraz warszawskim centrum rezydencji artystycznych. To również modelowy przykład nowatorskiego myślenia o rozwoju miasta: regenerującego zastaną architekturę, nadającego jej nowe funkcje, otwierającego na nowe potrzeby społeczności.
Działka na rogu ulic Nowogrodzkiej i Emilii Plater jest tematem gorących dyskusji już od kilku lat. Przyszłość tego terenu należącego do miasta, wciąż stoi pod znakiem zapytania.
W 2021 r. Fundacja Bęc Zmiana przeprowadziła na zaproszenie Komuny Warszawa trzy warsztaty architektoniczno-urbanistyczne pod wspólnym hasłem Hello City My Old Friend. Wyniki tamtych warsztatów oglądać będzie można na weekendowej wystawie.
Miejsce: Teatr Komuna Warszawa, E. Plater 31
Program wydarzeń 21-23.04.2023
21.4. g. 18 / Debata: Kto wymyśla Warszawę?
Jak w świecie, w którym wszystko plącze się i pędzi, świecie zbudowanym z napięć, konfliktów, niepewności i niecierpliwości odpowiedzialnie tworzyć miasto? Jaki sposób ma na to Warszawa? Kto tu wychyla się w przyszłość, a kto wolałby się nie wychylać?
Punktem wyjścia będzie teren tzw. Ściany Zachodniej, której częścią jest obecna siedziba Teatru Komuny Warszawa, przyjrzyjmy się jej potencjałom, ale i najnowszym realizacjom deweloperskim nagradzanym za walory miastotwórcze, jak Browary Warszawskie, porozmawiamy o zabytkach modernizmu i ich potencjalnych nowych wcieleniach.
Porozmawiamy o tym jak tworzy się pomysł na miasto, na jego materialność odzwierciedlającą współczesne potrzeby. Kto ma te pomysły, kto je realizuje, kto decyduje?
W debacie udział wezmą:
Monika Konrad – wicedyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy,
Michał Krasucki – Stołeczny Konserwator Zabytków,
Paweł Majkusiak – architekt, JEMS Architekci,
Grzegorz Laszuk – Teatr Komuna Warszawa,
Dominika Duda – Fundacja Venture Café i CIC Warsaw.
Moderacja: Bogna Świątkowska – Fundacja Bęc Zmiana.
21-23.04 / wystawy:
Improwizacja, błąd i chaos. Poszukiwanie alternatyw dla konwencjonalnych metod powstawania przestrzeni publicznych
Prezentacja pracy dyplomowej Aleksandra Gadomskiego, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, której tematem był projekt urbanistyczny otoczenia siedziby Teatru Komuna/Warszawa.
Projekty adaptacji pasażu-łącznika budynków Elektrimu i Marriotta jako otwartej przestrzeni publicznej, czyli wystawa prac studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Architektoniczna szkoła gotowania z Marleną Happach, dyrektorką Biura Architektury m.st. Warszawy oraz spacer urbanistyczny z Arturem Jerzym Filipem wokół siedziby Teatru Komuna Warszawa towarzyszący wystawie prac studenckich z Wydziału Architektury PW poświęconych zagospodarowaniu tzw. lotniska, czyli pasażu łączącego wieżowce Elektrimu i Marriotta. Więcej o założeniach zespołu Ściany Zachodniej czytaj: https://www.tubylotustalo.pl
23.04, godz. 12.00 / spacer
Oprowadzanie po siedzibie Teatru Komuna Warszawa pod kierunkiem wraz z Maciejem Siudą i Aleksandrem Gadomskim, towarzyszce wystawie Improwizacja, błąd i chaos. Poszukiwanie alternatyw dla konwencjonalnych metod powstawania przestrzeni publicznych – pracy dyplomowej Aleksandra Gadomskiego, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
SZKOŁA MIASTA / publikacja
Publikacja towarzysząca cyklowi wydarzeń pod wspólnym tytułem „Nie pytajcie nas, jak długo tu zostaniemy”, będąca podsumowaniem trzyletniej obecności TKW w budynku Szkoły przy ul. Emilii Plater 31.
Tekst: Agnieszka Kowalska.
Projekt graficzny: Grzegorz Laszuk
Współpraca: Fundacja Bęc Zmiana