Opis książki
Jaka architektura podoba się Polakom? Najkrótsza odpowiedź na to pytanie brzmiałaby: ładna. I prawdopodobnie można by na tym poprzestać, gdyby nie fakt, że określenie to jest nieostre i wieloznaczne. Bo czy Hotel Bristol może podobać się w taki sam sposób jak Dworzec Centralny? Czy istnieje jeden uniwersalny zestaw narzędzi pozwalający oceniać estetykę architektury?
Gust nasz pospolity — wbrew twierdzeniu, że o gustach się nie dyskutuje — jest próbą wiwisekcji naszych wyborów, preferencji i upodobań estetycznych. I nie chodzi tu tylko o wskazanie konkretnych realizacji, tworzenie rankingów tego, co nam się podoba, a co nie, ale przede wszystkim o określenie kryteriów tej oceny. Punktem wyjścia przedstawionych w książce badań stała się bazylika w Licheniu. Dla jednych niesmaczne kuriozum wyrosłe pośród pól, dla innych — dzieło sztuki na miarę przełomu tysiącleci, które — według opinii projektantki świątyni wygłoszonej w 2007 roku — jest emanacją gusto polacco. Czy Polacy naprawdę oczekują takiej architektury? Po siedmiu latach czas odkryć karty i powiedzieć: „sprawdzam”.
O autorze
Błażej Prośniewski (ur. 1988) — doktorant w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Autor tekstów i audycji radiowych o architekturze. Pracuje w Polskim Radiu.
Informacje wydawnicze
Błażej Prośniewski: Gust nasz pospolity
Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa 2014
Partner: Fundacja im. Stefana Kuryłowicza
ISBN 978-83-62418-40-4
Liczba stron: 162, oprawa miękka
Redakcja i adiustacja: Anna Papiernik | tessera.org.pl
Korekta: Magdalena Kolanko, Aleksandra Smoleń | tessera.org.pl
Projekt graficzny, skład, łamanie: Grzegorz Laszuk, Anna Hegman
Koordynacja: Ela Petruk
Cena: 33 zł
Kup online
Papier: sklep.beczmiana.pl [nakład wyczerpany]
E-book: Virtualo