Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na czwarty i ostatni w serii warsztat architektoniczny wzmacniający kompetencje mieszkanek i mieszkańców Warszawy w budowaniu oddolnych odpowiedzi na skutki zmian klimatu w naszym najbliższym otoczeniu.
Warsztaty poprowadzone przez grupę projektową Centrala są zorganizowane w rytmie pór roku i skupione na tematach: światło, woda, wiatr i grawitacja. W czasie dwudniowych spotkań zostaną podjęte takie wątki jak: możliwość kształtowania przez wspólnotę mieszkańców mozaiki mikroklimatów; bioróżnorodność; termodynamiczne współzależności różnych form życia; wpływ materiałów, z jakich zbudowana jest Warszawa, na tworzenie komfortu zamieszkiwania; rozwój mikrometeorologii; kreowanie architekturą kontrastów termicznych, ruchów powietrza oraz pary wodnej; rola cieków wodnych, stawów miejskich i Wisły; możliwość wpisania wzmacniania mikroklimatów do wytycznych inwestycyjnych na terenie Warszawy.
„Zamiast projektować w celu osiągnięcia z góry ustalonego efektu wizualnego, warsztaty zachęcają uczestników do aktywnej obserwacji, eksperymentowania i projektowania procesów zamiast obiektów. Naturalne zjawisko grawitacji wpłynie na projekty jako rzeczywista materia architektury, definiując w ten sposób ich ostateczną perspektywę. Podczas warsztatów osoby uczestniczące zapoznają się z ukształtowaniem terenu, krajobrazami naziemnymi i statkami ziemnymi, a w konsekwencji będą musieli skonstruować własne. Ponadto warsztaty będą wyzwaniem w badaniu jakościowego aspektu gleby lub tego, w jaki sposób ziemia staje się materiałem budowlanym. Część warsztatów będzie polegała na zrozumieniu i skonstruowaniu stereotomicznej przestrzeni groty” – mówią Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis z grupy Centrala.
Według słów Dominique’a Perrault:
„Rysując tę linię ziemi, która oddziela górę od dołu, nieumyślnie używamy modelu do reprezentowania rzeczywistości, który drobnym drukiem wyraża jedyną rzecz nie istniejącą. A jednak ten model jest skuteczny, ponieważ odpowiada granicom naszej wizji… Nie chodzi o życie pod ziemią, ale o właściwe wpisanie naszych miejsc życia w ziemię, w naskórek ziemi, warstwę powierzchniową, pozostając jednocześnie otwartym na niebo”.
Ilustracja: Nilson Johannes Esaias, Christian Benjamin Müller, Widok wnętrz i pracy w kopalni soli w Wieliczce, 1760. Fot. Polska Akademia Umiejętności, Gabinet Rycin, Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie
Zapisy: bec@beczmiana.pl
Prosimy o krótkie uzasadnienie chęci udziału w warsztatach.
Liczba miejsc ograniczona!
SCENARIUSZ
SOBOTA, 16.11.2024
10.00–11.00 wstęp do warsztatów
11.00–12.30 spacer po okolicy
12.30–13.30 przerwa obiadowa
13.30–14.30 dyskusja
14.30–15.30 mikro-ćwiczenie I
15.30–16.00 podsumowanie
NIEDZIELA, 17.11.2024
10.00–11.00 mikro-ćwiczenie II
11.00–12.30 przedstawienie pomysłów osób uczestniczących
12.30–13.30 przerwa obiadowa
13.30–15.30 brainstorming w podgrupach
15.30–17.00 autoprezentacje
Miejsce warsztatów: Teatr Komuna Warszawa, ul. Emilii Plater 31
Organizator: Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana
Partner: Komuna Warszawa
Patronat medialny: Architektura & Biznes, Notes Na 6 Tygodni
Projekt jest współfinansowany przez
m.st. Warszaw