Zmierzch zachodniego kapitalizmu jest dla autora okazją do postawienia szeregu fundamentalnych pytań. Czy nowoczesność, indywidualizm i miejskość są rzeczywiście europejskimi wynalazkami? Czy kapitalizm powstał wraz z brytyjską rewolucją przemysłową, czy może jest tak stary jak ludzkość? W którym momencie ludzie zamieszkujący tereny współczesnej Polski wkroczyli w nurt globalnych dziejów? Czy rok 1989 faktycznie był przełomowy, a Amerykanie wygrali zimną wojnę?
Odruchowe odpowiedzi na tego rodzaju pytania z reguły prowadzą nas w te same miejsca. Ze względu na to, że nasza zbiorowa uwaga była przez długi czas skierowana na Zachód, również przez jego pryzmat patrzyliśmy na samych siebie. Dlatego ta książka podsuwa czytelnikom i czytelniczkom inne lustro – takie, które pozwala spojrzeć na siebie z nowej, globalnej perspektywy.
„Mamy do czynienia z pracą prawdziwie oryginalną, twórczą, stawiającą nowe pytania i otwierającą nieznane jeszcze perspektywy. Dzięki pomysłowości i przenikliwości Pobłockiego dowiadujemy się, dlaczego Los Angeles jest pierwszym miastem postamerykańskim, poznajemy Mieszka I jako wybitnego łowcę niewolników, rozumiemy znaczenie Złotego Gułagu, nie dziwi nas przekonanie, że w świecie rajów podatkowych Kajmany są większe niż Ameryka Południowa, a Mauritius większy niż Afryka, godząc się przy okazji z tym, że pogląd, według którego pieniądz wywodzi się w wymiany, dla chińskich myślicieli byłby zwykłym zabobonem. To wszystko możliwe jest dzięki temu, że autor odkrywa przed nami nieznaną, zaskakującą historię kapitalizmu, a w konsekwencji także alternatywne dzieje pieniądza, przemysłu, własności, pracy, chłopów i miasta.”
– z recenzji prof. Waldemara Kuligowskiego
Kacper Pobłocki jest antropologiem społecznym. Kształcił się w United World College of the Atlantic (Wielka Brytania), University College Utrecht (Holandia) oraz Central European University (Węgry). Jego praca doktorska pt. The Cunning of Class – Urbanization of Inequality in Post-war Poland (2010) została wyróżniona nagrodą Prezesa Rady Ministrów. Autor tekstów z zakresu studiów miejskich, antropologii porównawczej i ekonomicznej oraz historii społecznej. W 2009 roku stypendysta kierowanego przez Davida Harveya ośrodka The Center for Place, Culture and Politics przy The City University of New York. Współautor książki Anty-bezradnik przestrzenny – prawo do miasta w działaniu (2013, nagroda im. Jerzego Regulskiego) oraz współredaktor książki Architektura niezrównoważona (2016). Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Centrum Europejskich Studiów Lokalnych i Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Informacje wydawnicze
Kacper Pobłocki: Kapitalizm. Historia krótkiego trwania
Warszawa 2017
ISBN: 978–83–62418–78–7
Liczba stron: 664, oprawa miękka
Redakcja językowa i korekta: Justyna Chmielewska, Anna Wojczyńska
Recenzent: dr hab. Waldemar Kuligowski, prof. UAM
Projekt graficzny i skład: Anna Hegman, Grzegorz Laszuk
Redaktor prowadzący: Ela Petruk
Indeks: Łukasz Śledziecki
Część II książki powstała w ramach grantu przyznanego autorowi przez Narodowe Centrum Nauki na podstawie decyzji numer DEC–2015/16/S/HS6/00127.
Kup on-line
Papier: www.sklep.beczmiana.pl
E-book: www.legimi.pl/ebook-kapitalizm-historia-krotkiego-trwania