Projekt Andrzeja Tobisa A–Z (Gabloty edukacyjne) to lingwistyczno-wizualna podróż po Polsce, w której za przewodnik służy wydany w 1954 roku w Niemieckiej Republice Demokratycznej słownik Bildwörterbuch Deutsch und Polnisch.
W ramach projektu hasła i zwroty opracowane w NRD są obecnie, po ponad 50 latach, ponownie ilustrowane. Fotografie do haseł zaczerpniętych z oryginalnego słownika mogą być wykonane wyłącznie na terenie Polski. Sfotografowane sytuacje i obiekty nie są aranżowane ani cyfrowo montowane – muszą być odnalezione. Każde hasło w wersji niemieckiej i polskiej opatrzone jest numerem indeksu z oryginalnego słownika. Zdjęcie oraz hasło umieszczone pod nim na białym pasku stanowią integralną całość.
Prace nad projektem rozpoczęły się w listopadzie 2006 roku. Do połowy 2014 roku zrealizowanych / odnalezionych zostało ponad 500 haseł. Projekt A–Z ma charakter utopijny – nie wiadomo, jak długo będzie kontynuowany, choć oczywiste jest, że nigdy nie uda się go zrealizować w całości.
WYSTAWY:
18.09.2014 – 31.01.2015
Berlin, Fundacja Genshagen, D-14974 Genshagen
www.stiftung-genshagen.de
Ekspozycja była wydarzeniem towarzyszącym polsko-niemieckiej konferencji Nadać miastu wizerunek, organizowanej przez Fundację Genshagen.
3.06 – 28.08.2016
Madryt, Museo Lázaro Galdiano
Pokaz fragmentu projektu A–Z w ramach festiwalu Photo España.
PUBLIKACJA:
A–Z. Słownik ilustrowany języka niemieckiego i polskiego
Po siedmiu latach lingwistyczno-wizualnej podróży Andrzeja Tobisa przez Polskę, zbiór A–Z ukazał się w postaci polsko-niemiecko-angielskiej publikacji, zawierającej 100 fotografii. Więcej informacji…
Współwydawca: Instytut Adama Mickiewicza
PRASA:
Magenta Mag: Wszechogarniający „żywioł B”. Rozmowa z Andrzejem Tobisem
Fotopolis: Recenzja A–Z. Słownika ilustrowanego języka niemieckiego i polskiego
culture.pl: Nota o A–Z. Słowniku ilustrowanym języka niemieckiego i polskiego