Paszport powinien reprezentować otwartość, tolerancję, szacunek dla każdego człowieka bez względu na płeć, kolor skóry, wyznanie, poglądy, orientację seksualną, wiek, obywatelstwo. Powinien odwoływać się do wartości pozytywnych i budujących przyszłość, opierać się na tym co w nas, obywatelach Rzeczypospolitej Polskiej, najlepsze. Czerpać z różnorodności, które składają się na charakter naszego kraju.
Prace powinny cechować się adekwatną do tematu stylistyką, prezentować najwyższy poziom graficzny i projektowy, z należytym szacunkiem odnosić się do symboli, a jednocześnie oddawać ducha współczesności, posługiwać się progresywnym językiem wizualnym.
Wymiary zgłaszanych prac powinny być dostosowane do wymiarów obowiązującego dziś dokumentu. Jeden autor lub zespół projektowy mogą nadesłać maksymalnie 1 projekt. Prosimy o dołączenie opisu nie przekraczającego 1500 znaków. Najciekawsze propozycje zostaną zprezentowane na wystawie w 2018 r.
Termin przesyłania propozycji: 30.11.2017
bec@beczmiana.pl z dopiskiem PASZPORT
Partner: Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej
Patron medialny: NN6T www.nn6t.pl
Polecana lektura: Projekty paszportów – obok banknotów i (coraz rzadziej) znaczków pocztowych – są jednym z najwyrazistszych przypadków, kiedy dizajn ma służyć reprezentacji państwa i narodu. Dlatego też każdy kraj stara się w nim zawrzeć to, co najlepiej go reprezentuje: okazy fauny i flory (Australia), krajobrazy (Norwegia), osiągnięcia cywilizacyjne (Kanada), słynnych twórców (Wielka Brytania). Decyzje te nie są neutralne. Coraz częściej jednak głośno mówi się o potrzebie inkluzywności projektów paszportów, tak, by z zastosowaną ikonografią mogli się utożsamić nie tylko obywatele z dziada pradziada, lecz także ci, którzy dopiero co uzyskali obywatelstwo. Stąd coraz rzadsze motywy dumy narodowej czy historycznych osiągnięć i coraz częstsze odwołania do z pozoru neutralnej przyrody. Warto jednak pamiętać, że paszport nie jest neutralnym przedmiotem. To, co dla jednych jest akcesorium podróżnym i książeczką pełną pamiątek z wakacji, dla innych symbolizuje niemożność wydostania się z własnego opresyjnego państwa – Agata Szydłowska, Siła małej książeczki, NN6T #113.
Dorzucam się!
Wspieram kulturę współczesną z Bęc Zmianą
Dziękujemy za wspieranie różnorodnej kultury współczesnej!
Formularz płatności został otwarty w nowym oknie.