A-Z (GABLOTY EDUKACYJNE)

Projekt Andrzeja Tobisa A – Z (Gabloty edukacyjne) to lingwistyczno-wizualna podróż po Polsce, w której za przewodnik służy wydany w 1954 roku w Niemieckiej Republice Demokratycznej słownik Bildwörterbuch Deutsch und Polnisch.

W ramach projektu hasła i zwroty opracowane w NRD są obecnie, po ponad 50 latach, ponownie ilustrowane. Fotografie do haseł zaczerpniętych z oryginalnego słownika mogą być wykonane wyłącznie na terenie Polski. Sfotografowane sytuacje i obiekty nie są aranżowane ani cyfrowo montowane – muszą być odnalezione. Każde hasło w wersji niemieckiej i polskiej opatrzone jest numerem indeksu z oryginalnego słownika. Zdjęcie oraz hasło umieszczone pod nim na białym pasku stanowią integralną całość. 

Prace nad projektem rozpoczęły się w listopadzie 2006 roku. Do połowy 2014 roku zrealizowanych / odnalezionych zostało ponad 500 haseł. Projekt A – Z ma charakter utopijny – nie wiadomo, jak długo będzie kontynuowany, choć oczywiste jest, że nigdy nie uda się go zrealizować w całości. 

www.aztobis.beczmiana.pl

  

WYSTAWY:

18.09.2014 – 31.01.2015 
Berlin, Fundacja Genshagen, D-14974 Genshagen

www.stiftung-genshagen.de

Ekspozycja była wydarzeniem towarzyszącym polsko-niemieckiej konferencji Nadać miastu wizerunek, organizowanej przez Fundację Genshagen. 

3.06 – 28.08.2016
Madryt, Museo Lázaro Galdiano
 

Pokaz fragmentu projektu A–Z w ramach festiwalu Photo España.

 

PUBLIKACJA:

A-Z. Słownik ilustrowany języka niemieckiego i polskiego 

Po siedmiu latach lingwistyczno-wizualnej podróży Andrzeja Tobisa przez Polskę, zbiór A-Z ukazał się w postaci polsko-niemiecko-angielskiej publikacji, zawierającej 100 fotografii. Więcej informacji…

Współwydawca: Instytut Adama Mickiewicza


PRASA:

Magenta Mag: Wszechogarniający "żywioł B". Rozmowa z Andrzejem Tobisem

Fotopolis: Recenzja A-Z. ilustrowanego słownika języka niemieckiego i polskiego

culture.pl: Nota o A-Z. Słowniku ilustrowanym języka niemieckiego i polskiego

Korzystając z serwisu internetowego Fundacji Bęc Zmiana wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.