SYCHRONIZACJA 2015: KONKRETNIE O WIŚLE


fot. Michał Dąbrowski

Podczas cyklu spotkań i warsztatów Konkretnie o Wiśle przyjrzymy się rozwiązaniom architektoniczno-urbanistycznym dotyczącym rzek w miastach europejskich i wspólnie zastanowimy się, jak wnioski płynące z działań zagranicznych mogą przełożyć się na lepszą organizację brzegów Wisły w Warszawie. Cotygodniowe prezentacje zostaną przygotowane przez architektów pracujących w Zurychu, Rzymie, Berlinie i Kopenhadze. 

Każde spotkanie będzie składało się z prezentacji rozwiązań zastosowanych dla zagospodarowania rzeki w danej stolicy, wspólnej dyskusji i części warsztatowej przeznaczonej dla grupy roboczej.


WARSZTATY


Poszukujemy osób chętnych do stworzenia interdyscyplinarnego zespołu, który mógłby przygotować propozycję projektów dla Warszawy. Podczas warsztatów będą opracowywane projekty dedykowane warszawskim terenom nadwiślanym. Pomysły będą miały następnie szansę trafić do Budżetu Partycypacyjnego i zostać zrealizowane w 2017 r. Zapraszamy mieszkańców Powiśla, aktywistów, urzędników, studentów i absolwentów kierunków projektowych oraz wszystkie osoby, którym bliski jest los Wisły.

Zapisy na warsztaty przyjmujemy pod adresem: magda.grabowska@beczmiana.pl 


PROGRAM

Spotkanie #1: 29.07 (środa) o 18:00
Zurich i Bazylea – KATARZYNA JACKOWSKA

Spotkanie #2: 5.08 (środa) o 18:00
Rzym – SIMONE DE IACOBIS (prezentacja w jęz. angielskim)

Spotkanie #3: 19.08 (środa) o 18:00
Berlin – MAŁGORZATA ZMYSŁOWSKA

Spotkanie #4: 26.08 (środa) o 18:00
Kopenhaga – MATEUSZ MASTALSKI

Miejsce: Plac Zabaw nad Wisłą (stacja metra Centrum Nauki Kopernik), Pawilon Bęc Zmiany


BIOSY:

Kasia Jackowska – ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, nastepnie studiowala na Wydziale Architektury ETH w Zurychu. W latach 2003-2007 pracowala dla Herzog & de Meuron w Bazylei. Od 2007 prowadzi wlasne biuro w Zurychu. W latach 2007-2013 uczyla na Wydziale Architektury ETH, miedzy innymi w katedrze Christiana Kereza, od 2013 prowadzi zajęcia z projektowania na Wydziale Architektury HSLU w Lucernie. Z Fundacją Bęc Zmiana od 2014 r. realizuje SWISS-POL, spotkania młodego pokolenia architektów polskich i szwajcarskich.


Simone De Iacobis – urodzony w w 1978 r. w Rzymie, mieszka i pracuje w Warszawie. Od 2010 roku członek grupy projektowej CENTRALA. Ukończył architekturę w Rzymie. Studiował w Rzymie fotografię i brał udział m.in. w wystawie „La città eventuale, April 15th- May 8th” podczas “Fotografia Festival Internazionale di Roma” 2005 – “Oriented”. Pracował w “Urhahn Urban Design” w Amsterdamie; “STAR, strategies + architecture” w Rotterdamie, współpracował z “studiometrico” w Mediolanie. Laureat nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych i fotograficznych. Współautor projektów architektonicznych, wystaw i projektów związanych z przestrzenią publiczną. Prowadził wiele warsztatów studenckich. Jego zdjęcia były publikowane w „MONU magazine”, „CItyVision magazine” i w książce „Chwała Miasta”. Współautor researchu do wystawy „Oskar Hansen. Open Form” pokazywanej w muzeach MACBA w Barcelonie i Serralves w Porto.


Małgorzata Zmysłowska – studiowała na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Technicznego w Tampere. Pracowała w biurach polskich, brytyjskich i niemieckich ( m.in. Jems Architekci, Buro Happold, Kuehn Malvezzi). Od 2014 r. prowadzi własną pracownię M-OST, łącząc pracę i życie w dwóch miastach Berlinie i Warszawie.


Wydarzenie odbywa się w ramach tegorocznej edycji cyklu SYNCHRONIZACJA, poświęconej konkretnym możliwościom wymyślania na nowo relacji na jakich oparta jest organizacja miast. Punkt wyjścia stanowią DZIURY W CAŁYM rozumiane jako dociekliwość i szukanie tych przestrzeni, które trwają na uboczu, pozostają nietknięte przez dynamikę miasta-przedsiębiorstwa. Nawiązanie do tytułu książki Krzysztofa Nawratka Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji (wyd. Krytyka Polityczna 2012) nie jest przypadkowe. Edycja pomyślana, jako krytyczny projekt analityczny, nakierowana jest na poszukiwanie KONKRETU, ujawnienie roli architektów, socjologów, polityków, miejskich aktywistów, urzędników oraz mieszkańców w realnym kreowaniu lepszej organizacji przestrzennej i jakości życia. www.synchronicity.pl


Organizator: Fundacja Bęc Zmiana / www.beczmiana.pl
Współpraca: Plac Zabaw

Synchronizacja 2015 / Konkret realizowana jest dzięki wsparciu uzyskanemu od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawa.

Korzystając z serwisu internetowego Fundacji Bęc Zmiana wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.