ASOCJACJE


Asocjacje to seria realizacji artystyczno-architektonicznych, stanowiących z jednej strony obiekty rzeźbiarskie, z drugiej – funkcjonalne obiekty małej architektury. Ślizg Maurycego Gomulickiego, Szczelinę Łukasza Jastrubczaka, Splendor Solis Jakuba Woynarowskiego i Ikara Jana Sukiennika można oglądać przy nadwiślańskich bulwarach na warszawskim Żoliborzu. 

Wykorzystanie betonu jako materiału i przestrzeni parkowych jako miejsca realizacji odnosi się do częstej charakterystyki Warszawy jako miasta szarości i zieleni. Interwencje artystyczne stwarzające impuls dla odbiorcy w przestrzeni bogatej w treść, bujnej, naturalnej, obliczone są na wywołanie wrażenia wynikającego z połączenia dwóch elementów: natury i kultury.

Jednocześnie beton daje projektantom, zarówno architektom jak i artystom, niemal nieskończoną możliwość kreacji. Materiał ten powszechnie jest dziś postrzegany jako przedmiot pracy i zainteresowań inżynierii, w przeszłości jednak stanowił poligon dla eksperymentowania z formą dla takich twórców i architektów jak Le Corbusier, Carlo Scarpa czy Tadao Ando. Do projektu zaprosiliśmy znakomitych artystów i architektów, którzy stworzyli projekty specjalnie z myślą o Asocjacjach. Cztery z nich udało nam się zrealizować.

W ramach projektu Asocjacje 21 maja 2015 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbyła się konferencja BETON SZTUKA EKSPERYMENT. Prelegenci: prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Basista, dr inż. arch. Wojciech Niebrzydowski i dr hab. Gabriela Świtek, wygłosili wykłady dotyczące najciekawszych betonowych realizacji oraz miejsca betonu w historii kultury.

www.asocjacje.beczmiana.pl


Zespół:
Bogna Świątkowska – kuratorka projektu
Magda Grabowska – koordynacja
Anna Cymer – teksty

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana
Partner: Lafarge / www.lafarge.pl
Współpraca: Oddział Warszawski SARP, Fundacja Beton

Projekt został zrealizowany dzięki dotacji uzyskanej od m. st. Warszawy we współpracy z biurem Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nadbrzeża Wisły oraz dzielnicą Żoliborz. Za wykonanie obiektów odpowiada partner projektu, produkująca beton firma Lafarge.

Materiały dla mediów

Korzystając z serwisu internetowego Fundacji Bęc Zmiana wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.