WIĘCEJ ŚWIATŁA! BMW/URBAN/TRANSFORMS


Joanna Piaścik, Reflex, testowa realizacja w podwórku przy ul. Szpitalnej 6 w Warszawie, fot. Michał Dąbrowski

Akcja Więcej światła! to pierwsza publiczna prezentacja testowej realizacji projektu Reflex autorstwa Joanny Piaścik (pracownia Dingflux). Praca ta zwyciężyła w konkursie BMW/URBAN/TRANSFORMS, zorganizowanym przez BMW Group Polska oraz Fundację Bęc Zmiana. Celem konkursu było wyłonienie najciekawszych rozwiązań poprawiających jakość życia w mieście, dzięki którym miasto może się stać miejscem bardziej przyjaznym dla swoich mieszkańców.


Joanna Piaścik, Reflex, testowa realizacja w podwórku przy ul. Szpitalnej 6 w Warszawie, fot. Michał Dąbrowski

Zwycięski projekt powstał z intencją doświetlenia fasad budynków i podwórek, poprzez umieszczenie na przeciwległej ścianie specjalnie przygotowanych ekranów odbijających światło. Promienie słońca, padające na fasadę południową lub południowo-wschodnią, kierowane są do sąsiadów, do których mieszkań słońce dociera znacznie rzadziej lub prawie wcale. Powierzchnia odbijająca światło wykonana jest z aluminiowych, modularnych elementów, które dowolnie można mocować obok siebie i pokryć nimi dowolnie duże fragmenty ścian. To pierwsza i jak na razie testowa realizacja tego projektu, przygotowana we współpracy z Wydziałem Fizyki Politechniki Warszawskiej, która ma sprawdzić jego efektywność i jakość działania, uwzględniając m.in. wpływ warunków atmosferycznych. 


Joanna Piaścik, Reflex, testowa realizacja w podwórku przy ul. Szpitalnej 6 w Warszawie, fot. Michał Dąbrowski

Testowa realizacja Reflexu zostanie pokazana w ramach tegorocznej edycji projektu Synchronizacja, która w tym roku przebiega pod hasłem Konkret (Dziury w  całym) i koncentruje się na tym, co oprócz wiedzy i refleksji powoduje rzeczywistą zmianę. Projekt realizowany jest przez Fundację Bęc Zmiana dzięki dofinansowaniu od m.st. Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

od 13.06.2015 r. (sobota)
Warszawa, podwórko przy ul. Szpitalnej 6

Współpraca: Wspólnota Mieszkaniowa Szpitalna 8, RISK
Patronat nad konkursem BMW/URBAN/TRANSFORMS objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP- OW.
Partnerzy medialni projektu: Architektura-murator, KMAG, Futu Paper, Design Alive, Label, Rzut, Bryła.pl oraz program BIZON (Muzo FM)

www.bmwtransformy.pl
www.synchronicity.pl

Korzystając z serwisu internetowego Fundacji Bęc Zmiana wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.