Bęc Zmiana

DZIWNY DOM NAD WISŁĄ / WARSZAWA, 24.11

Czas: 24.11 (czwartek), godz. 19
Miejsce: Warszawa, PROM Kultury, ul. Brukselska 23

Wraz z PROMem Kultury Saska Kępa zapraszamy na spotkanie z Zuzanną Frubą, autorką wierszowanej opowiastki o modernistycznej Willi Szyllerów Dziwny dom nad Wisłą. W dyskusji udział wezmą również historyczka architektury i sztuki Hanna Faryna-Paszkiewicz oraz varsavianista Jerzy S. Majewski. Spotkanie poprowadzi Bogna Świątkowska. 

O książce:

Willa Szyllerów, wybudowana w 1928 roku na Saskiej Kępie według projektu Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy, mimo wielu głosów protestu w 2002 roku została zburzona w związku z poszerzaniem sąsiadującego z nią Wału Miedzeszyńskiego. Burzliwe losy modernistycznej „maszyny do mieszkania”, uznanej za jeden z najciekawszych budynków warszawskiego międzywojnia, opisuje Zuzanna Fruba w wierszowanej opowiastce Dziwny dom nad Wisłą. Utworowi towarzyszą ilustracje autorstwa Jakuba i Tymka Jezierskich, bogaty archiwalny materiał wizualny oraz tekst historyczki architektury i sztuki Hanny Faryny-Paszkiewicz.

O uczestnikach spotkania: 

Zuzanna Fruba – architektka wnętrz, warszawianka mieszkająca w Berlinie. W 2013 roku wspólnie z Hanną Faryną-Paszkiewicz opisała i sfotografowała „Warszawskie gorseciki zanikające”. W rymach o modernistycznej willi rodziny Szyllerów pragnęła przekazać jej historię pokoleniu swoich dzieci. 

Hanna Faryna-Paszkiewicz – historyczka współczesnej architektury. Varsavianistka, autorka trzech różnych książek o dzielnicy Saska Kępa w Warszawie, zbioru esejów Geometria Wyobraźni o plastyce i architekturze lat międzywojennych, współautorka Atlasu zabytków architektury w Polsce

Jerzy S. Majewski – dziennikarz, publicysta, varsavianista, historyk sztuki.  Autor i współautor kilkunastu książek i albumów o Warszawie oraz cyklu artykułów Warszawa nieodbudowana, poświęconych architekturze i mieszkańcom stolicy.

Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana – wydawcy książki Dziwny dom nad Wisłą oraz innych publikacji poświęconych architekturze, projektowaniu, sztuce, miastu i naukom społecznym.  

Korzystając z serwisu internetowego Fundacji Bęc Zmiana wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.